Konkurs Mitologiczny

Międzyszkolny konkurs mitologiczny “Z mitologią za pan brat”

Organizacja konkursu mitologicznego stwarza doskonałą okazję do propagowania greckiej kultury i sztuki, umożliwia uczniom poszerzenie wiedzy na ich temat, uczy sięgania do różnych informacji. Chcielibyśmy, aby konkurs ten wpisał się w tradycję naszej gminy i odbywał sie każdego roku.

Cele konkursu:

• propagowanie wiedzy o kulturze i sztuce starożytnej Grecji;
  • podkreślenie roli antyku i jego wpływu na kształtowanie kultury antycznej;
  • rozwijanie postaw poznawczych wśród młodzieży;
  • kształtowanie umiejętności poszukiwania informacji w różnych źródłach.

Regulamin konkursu mitologicznego:

W konkursie biorą udział uczniowie klas I i II gimnazjum. Oceniana jest wiedza ogólna z historii starożytnej Grecji, z języka polskiego oraz ze znajomości mitologii. Osoby, które zdobędą największą liczbę punktów przechodzą do II etapu. W jury zasiądą nauczyciele historii i j. polskiego.

Przebieg konkursu:

Konkurs składa się z 2 etapów:

• Etap I będzie miał formę pisemną. Do etapu II przechodzi 3 uczestników, którzy uzyskają najlepsze wyniki.
  • Uczniowie ci będą tworzyć drużynę, która będzie reprezentować szkołę na międzyszkolnym konkursie, w którym spotkają się reprezentanci szkół z Gołębia, Góry Puławskiej i Zarzecza.
  • Konkurs odbędzie się 9 kwietnia w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Górze Puławskiej o godz. 1000.
  • Etap II przewiduje różnorodne formy zadań.

Podstawowa literatura:

Parandowski Jan, Mitologia, Wyd. 18, 1982.

Zagadnienia konkursowe:

• Pojęcia: mit, mitologia, politeizm, antropomorfizm i inne charakterystyczne pojęcia związane z mitologią.
  • Bogowie greccy i ich rzymscy odpowiednicy (zakres władzy, działań, opieka, atrybuty, sławne ośrodki kultu, mitologiczne pokrewieństwo, losy).
  • Bohaterowie i ich losy: Herakles, Tezeusz, Jazon, Odyseusz.
  • Geografia mitologiczna (Olimp, Ziemia, Hades).
  • Zoologia mitologiczna (zwierzęta i potwory wystepujące w mitologii).
  • Iliada i Odyseja (wojna trojańska i tułaczka Odyseusza opisane w mitologii Parandowskiego).
  • Znajomość mitów:
  • Narodziny świata
  • Syzyf
  • Dedal i Ikar
  • Orfeusz i Eurydyka
  • Prometeusz
  • O Edypie
  • O Królu Midasie
  • O wędrówce Eneasza
  • O powstaniu Rzymu
  •   Związki frazeologiczne związane z mitologią.’Ślady mitologii we współczesnym języku.
  • Ślady mitologii w sztuce i literaturze.