„Nikt nie żyje dzięki sobie i tylko dla siebie”-

ks. J. Twardowski

Koło teatralne

Konkurs recytatorski „Poezja ks. Jana Twardowskiego”

Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Górze Puławskiej zaprasza do udziału w XVI powiatowym konkursie recytatorskim „Poezja ks. Jana Twardowskiego”.

Termin tegorocznego konkursu – 16.05.2017 r., godz. 9:00.

Prosimy o staranny dobór repertuaru oraz zwrócenie uwagi na różnorodność w tematyce twórczości ks. Jana.

Zgłoszenia uczestników prosimy nadsyłać faxem: 81 880 50 80  lub e-mailem na adres: chodoladorota@wp.pl , nie później jednak niż do 10.05.2017 r.

 Regulamin konkursu:

 

Randka w ciemno.

„Randka w ciemno” to kolejna prezentacja przygotowana przez koło teatralne. Ten humorystyczny spektakl znakomicie poprowadził nasz szkolny Jacek Kawalec vel Antoni Sarba. Przedstawicielami płci męskiej, którzy próbowali umówić się na randkę byli: Maciej -rolnik z Kowala City (Bartosz Torój), Elvis- niedoszły czołgista (Justyna Król) oraz Helmut -górnik z Rybnika (Arek Bernat). Jednego z kandydatów wybierała Balbina -fizyk jądrowy i handlarka jajek z Gdańska w jednym (Julka Krzemińska), a rolę tłumaczki ze śląskiego na nasze odegrała pani Zosia, czyli niezastąpiona Ela Serewiś.

Warto przypomnieć, że o swojej niezapomnianej randce opowiadali Gizela i Hubert, czyli Wiktoria Gawdzik oraz Jan Baran, „człowiek o pseudonimie Bonanza”.

Co prawda Balbina nie była zbyt zadowolona, że „w ciemno” wybrała Elvisa, podobnie jak Gizela nie zachwycała się randką z Hubertem, żywimy jednak nadzieję, że za rok uda nam się zaprezentować kolejną, może tym razem jawną i udaną randkę…

DO2016-008 DO2016-007 DO2016-004

  Opiekun koła teatralnego

D. Ch.

Słówko o pracy koła w roku szkolnym 2015/16

Koło teatralne działa w roku szkolnym 2015/16 w składzie dziewięciu osób. Największym sukcesem w semestrze pierwszym bieżącego roku szkolnego okazało się przedstawienie bożonarodzeniowe zatytułowane „To my”. W tym projekcie koło wspomogli swoimi umiejętnościami  gościnnie uczniowie klasy IIIb  – Paulina Cieszko i Oskar Jarzynka.  Niezapomnianych wrażeń w trakcie przedstawienia dostarczyli Bartek Torój w roli mężczyzny topiącego smutki w alkoholu oraz Jan Baran w roli ojca rodziny przynoszącego drzewko świąteczne do domu. Eliza Czerwińska świetnie się spisała jako słabego zdrowia żona Antka Sarby – uczniowie ci grali małżeństwo, które nie zastało swoich bliskich w domu, mimo iż ci zaprosili ich na święta Bożego Narodzenia. Na wszystko trzeźwym, ciekawskim i wszystkowiedzącym wzrokiem patrzyły dwie sąsiadki, prawdziwe gospodynie, czyli Julka Krzemińska i Kamila Ałasa, nieustannie „czuwające” w oknach swoich mieszkań, by nic nie umknęło ich uwagi. Nie należy zapomnieć o trojgu bohaterach pierwszej scenki, czyli Justynie Król, Eli Serewiś czy Arku Bernacie – członkach rodziny oczekujących na pierwszą gwiazdę. Świetnie odegrali przypisane im role zapatrzonych w siebie młodych ludzi i liczącej we wszystkim na męża pani domu. Na koniec przedstawienia trzej filozofowie albo trzy filozofki ( bo w te role wcieliły się dziewczyny z Wiktorią Gawdzik na czele) podsumowały przesłanie spektaklu– jedyną nadzieją dla człowieka jest miłość, która przyszła na świat wraz z gwiazdą betlejemską.

                                                                                                                                                    red. opiekun koła

k-teatr2016-006 k-teatr2016-001 k-teatr2016-005

 k-teatr2016-004 k-teatr2016-002 k-teatr2016-003


,,Bajka o czynnie palącym smoku…”

NIKOTYNA DSC_0103 DSC_0105
 
DSC_0110 DSC_0106 DSC_0108
Nasze kółko teatralne pracuje na pełen etat. Dzięki „systematycznej pracy i dyscyplinie na próbach’’ odnosimy już małe sukcesy. Ostatnio „czworo odważnych nas” (Dominika Wojdat, Kinga Kowalczyk, Ola Pawlik i Łukasz Cieszko) zaprezentowało „Bajkę o czynnie palącym smoku” na II Wojewódzkim Konkursie Antytytoniowym „Nikotynie nie!”, który miał miejsce w Zespole Szkół nr 1 w Puławach. Spośród dwudziestu czterech szkół nasz okazała się najlepsza. Zajęliśmy I miejsce! Pokonaliśmy starszych kolegów i stres, który towarzyszył nam przez cały czas. Cieszymy się, bardzo, licząc na uznanie kolegów i naszych nauczycieli. Szykujcie się na więcej…

Ola Pawlik, II B

Działamy… Koło teatralne Gimnazjum w Górze Puławskiej w roku szkolnym 2012/2013 rozpoczęło działalność! W swoim dorobku mamy już przedstawienie przygotowane z okazji Dnia Edukacji. „Bajki dla potłuczonych” z repertuaru kabaretu „Potem” zajmowały nas przez cały wrzesień i połowę października. Efekt mogliście zobaczyć w czasie uroczystego apelu z okazji święta KEN. Gromkie brawa sugerowały, że się podobało…. No cóż, nie zawsze można zobaczyć Olę Pawlik w roli żarłocznego wilka z bajki o Czerwonym Kapturku, Karolinę Tyburczy jako rozpaczającego króla usiłującego pokonać wawelskiego smoka… z pomocą uroczego skąd inąd Dratewki, którego prezentowała Gabrysia Michta czy Czerwonego Kapturka (Dominika Wojdat) co nieco przypominającego kapusia… albo smoka wawelskiego z niespotykanie ogromnym ogonem – w tej roli dała się rozpoznać Kinga Kowalczyk. Nie co dzień po szkole wędrują królewny poszukujące męża – Emilka Chodoła i Julka Urbanek czy przybłędy z innych bajek – królewicze szukający żab (w tej roli niezastąpiony królewicz na etacie – Łukasz Cieszko), nie co dzień Gepetto – Karolina Dacewicz zmaga się z niewdzięcznym synem Pinokiem (Natalia Kosmalska), który to w innej bajce okazuje się równie niewdzięczny dla innego ojca – króla, ugniatając warzywko. No i w końcu nie co dzień czarujący ochmistrz – Katarzyna Szykuła usiłuje ożenić całkiem gamoniowatego królewicza – Natalia Kosmalska… Zrozumieliście o co w tym wszystkim chodzi? No właśnie… to były bajki dla potłuczonych. Koło teatralne i nauczyciele bawili się przednio, uczniowie… też się śmiali!

XIIDKCh_dzien_edu-000 XIIDKCh_50lecie-006
Opiekun koła teatralnego– Dorota Chodoła

Ps. Gościnnie występom akompaniował Mikołaj Koza z klasy IIIb… Dziękujemy.

Popołudnie poetyckie poświęcone życiu i twórczości
ks. Jana Twardowskiego

Koło teatralne Gimnazjum w Górze Puławskiej 24 maja 2011r. w budynku Biblioteki Gminnej zaprezentowało montaż słowno – muzyczny poświęcony życiu i twórczości ks. Jana Twardowskiego. Spektakl ten był uzupełnieniem przedpołudniowego konkursu poezji, który odbył się już po raz dziesiąty.

“Właśnie wróciłam z biblioteki. Dlaczego? Bo było spotkanie dotyczące ks. Jana Twardowskiego.

Na początku dziewczyny pracujące w kółku teatralnym zaprezentowały montaż słowno – muzyczny. Przedstawiły w nim nie tylko fakty z życia ks. Jana Twardowskiego, lecz także jego wiersze, zarówno w wersji tradycyjnej, jak i w aranżacji muzycznej. Montaż bardzo mi się podobał. Poczułam atmosferę spotkania. Najbardziej w pamięć zapadły mi utwory: “Do moich uczniów”, “Na wsi” i “Śpieszmy się”. Uważam, że montaż był ciekawy, zaskakujący i dopracowany. Myślę, że wywołał pozytywne emocje, nie tylko u mnie.

DSC_0003 DSC_0009 DSC_0019
.
DSC_0038 DSC_0057 DSC_0059
 

Kolejnym punktem programu był film, który przypominał wizytę ks. Jana Twardowskiego w naszej szkole. Mogliśmy zobaczyć naszych nauczycieli oraz koleżanki i kolegów o dziesięć lat młodszych. Najważniejsze było jednak to, mogliśmy w pewnym sensie uczestniczyć w spotkaniu z ks. Janem Twardowskim. Cieszę się, że to przeżyłam, chociaż w takiej formie, gdyż w rzeczywistości nie było dane mi go zobaczyć. Na filmie widać opanowanie, wewnętrzny spokój oraz poczucie humoru księdza.

O tym mówiła również siostra Bożena, która przyjechała specjalnie, by opowiedzieć nam o swoim przyjacielu. Mówiła nie tylko o faktach, lecz także o rzeczach, których nie dowiedzielibyśmy się z żadnych książek. Przykładem może być szczególna skromność księdza, ciekawe szczegóły z dzieciństwa czy chociażby jadłospis! Siostra mówiła tak zajmująco, że wszyscy słuchali z uwagą.

Na zakończenie chciałabym jeszcze raz powiedzieć, że spotkanie było wspaniałe. Mam nadzieję, że podobne jeszcze kiedyś się odbędzie. Na pewno przyjdę!”

Patrycja Madejska, ucz. kl. IIb